شما اینجا هستید

مقالات » شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد ( دکتر سید اسلام فیاضی )
گروه : مقالات

 

یکی بود یکی نبود. این داستان زندگی ماست، همیشه همین بوده، یکی بود یکی نبود، در اذهان مان نمی گنجد با هم بودن. با هم ساختن، برای بودن یکی ، باید دیگری نباشد.

هیچ قصه گویی نیست که داستانش این گونه آغاز شود که یکی بود، دیگری هم بود. همه با هم بودند و ما اسیر این قصه کهن ، برای بودن یکی، یکی را نیست می کنیم.

از دارایی، از آبرو، از هستی. انگار که بودنمان وابسته نبودن دیگریست. هیچ کس نمیداند، جز ما، هیچ کس نمی فهمد جز ما و آن کس که نمی داند و نمی فهمد، ارزشی ندارد، حتی برای زیستن.

و این هنری است که آن را خوب آموخته ایم.

هنر نبودن دیگری !

یکی از پرسشهای اساسی اینست که چرا لازمه بودن ما نبودن دیگریست ؟ چرا قادر نیستیم به دور از تعصبات سیاسی و فراتر از مرزهای سیاسی و در شهر خودمان فارغ از تعصبات فامیلی و خویشاوند سالاری با هم بیندیشیم و حاصل هم اندیشی های خود را به مرحله اجرایی در آوریم.

چرا فقط آموختیم مخالف حق ( که خود آن را تعیین می کنیم ) و یا مخالف تصمیم درست و کار درست ( که باز خود آنرا مشخص می کنیم و مطمئنیم که هر چه ما می گوییم و می اندیشیم درست است ) هیچگونه مداخله و حتی حق اظهار نظر را هم ندارد و از همه ابزارهای موجود برای تخریب و نابودی رقبایمان که در بهترین شرایط می توانند مشاوران خوبمان باشند بهره ببریم.

ما که روزی به اصالت فرهنگی و ملی خود می بالیم و روزی دیگر به آیین و شریعت خود مباهات می ورزیم این آموخته ها را در کدامین مکتب آموخته ایم ؟

مگر نه اینکه همه ما مدعی هستیم که خواهان خدمت به مردم و آبادانی دیار خود هستیم پس چرا از همه ظرفیتها و قوای موجود بهره نمیبریم و مصلحت جمع را فدای خویشاوند مداری یا ارتباطاتمان با دیگران می کنیم. چرا شایسته سالاری را فدای وابسته سالاری می کنیم.

اگر قرار است در این شهر اتفاقی بیفتد و توسعه ای صورت گیرد به قطع یقین، این من و تو و همه با هم بودنمان است که موجب تحقق آن خواهد شد.

نه سوپرمنی در کار است و نه رابین هودی از فراز جنگلها برای اعاده حق من و تو شمشیر خواهد کشید و نه زوروی مشکی پوش  می تواند حق مان را بستاند.

علیرغم داشتن افکار و گرایشهای مختلف فکری، ما در یک چیز مشترک هستیم و آن تعلقات منطقه ای مان و اشتراکات دینی مان هست. پس بیایید تا برادرانه دست همدیگر را برای تلاش بیشتر برای داشتن منطقه ای آباد بفشاریم بدون آنکه به همدیگر لطمه ای زده باشیم.

 

و خدا خواست که یعقوب نبیند یک عمر

شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد؟

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر