شما اینجا هستید

آخرین اخبار » شهرستان عجب شیر در حوزه ازدواج رتبه هفتم استان و در طلاق رتبه ۱۸ را داراست

 

 

معاون امور فرهنگی و جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی با تاکید بر تشکیل کمیته سامان ازدواج در همه شهرهای استان، بیان کرد: طبق آمار ۱۵ هزار شاغل مجرد در ادارات استان اشتغال به کار دارند.

«امیر تقی‌زاده» در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان عجب‌شیر افزود: کمیته سامان ازدواج به تازگی فعالیت خود را در مرکز استان آغاز کرده و مصوبه‌های مربوط به ستاد ساماندهی امور جوانان را در زمینه ازدواج تا رسیدن به مرحله اجرا پیگیری می‌کند.

به گفته وی تاکنون در ۶ شهرستان استان نسبت به تشکیل این کمیته اقدام شده اما مشکل جوانان صرفا با تشکیل کمیته و برگزاری این جلسات حل نمی‌شود و مجمع خیران ازدواج نیز باید در شهرستان‌ها ایجاد، و برای تحقق اهداف این کمیته از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

معاون امور فرهنگی و جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: ریاست کمیته سامان ازدواج در استان را استاندار بر عهده دارد و اعضای مرتبط آن در هر شهرستان را امام جمعه، فرماندار، رییس شوای اسلامی شهر و جمعی از روسای ادارات و افراد حقیقی و حقوقی به تشخیص فرماندار تشکیل می‌دهند.

وی افزود: پیگیری مسایل مربوط به حوزه ازدواج جوانان، آموزش خانواده‌ها در مورد مسایل اجتماعی به خصوص ازدواج و تدوین برنامه‌هایی که زمینه ازدواج آسان را فراهم کند، از جمله اهداف کاری این کمیته است.

«تقی‌زاده» با بیان اینکه سن ازدواج در کشور بالا رفته است و این مساله تبعات اجتماعی منفی به دنبال دارد، تسهیل شرایط ازدواج و گسترش ازدواج آسان را وظیفه تمام اقشار جامعه دانست و بیان کرد: این سنت حسنه از تاکیدات دین مبین اسلام و بزرگان دین است و باید به آن توجه شود.

سرپرست فرمانداری عجب‌شیر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این شهرستان در حوزه اردواج رتبه هفتم استان و در طلاق رتبه ۱۸ را داراست، از نبود آمار دقیق در حوزه جوانان انتقاد کرد و گفت: باید بدانیم که در شهرستان چند جوان و در چه سطح تحصیلاتی بیکار و شاغل هستند تا بتوانیم برای اشتغال و ازدواج آنان برنامه‌ریزی کنیم.

 

«جعفر قادری» نسبت به تشکیل دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد و افزود: در معرفی ظرفیت‌های جوانان و مهارت‌افزایی آنان، کلیه دستگاه‌های ذیربط باید با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند.

 

وی افزود: مشکلات ازدواج در شهرستان به سرعت قابل حل نیست ولی همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط باید با تعامل و همکاری، زمینه را برای تحقق مفاد قانون تسهیل ازدواج فراهم کنند.

 

وی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها، مساجد، روحانیان و مبلغان برای ترویج فرهنگ ازدواج آسان می‌تواند در افزایش نرخ ازدواج موثر باشد.

 

وی با بیان اینکه طبق آمار شبکه بهداشت و درمان شهرستان عجب‌شیر نرخ باروری و فرزندآوری به ازای هر زن ۱۸ تا ۴۹ ساله طی سال گذشته به ۲ نفر رسید، افزود: اجرای قوانین جوانی جمعیت باید در دستور کار ادارات متولی باشد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان طی شهریور سال جاری اعلام کرده بود که در سند تحول دولت و در شورای عالی جوانان و در عرف سیاسی کشور، مهمترین مأموریت حوزه جوانان موضوع سامان ازدواج، تسهیل و پایین آوردن سن ازدواج و پیشگیری از طلاق است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر