شما اینجا هستید

آخرین اخبار » فرماندارعجب شیر: الگوی توزیع عادلانه آب در عجب شیر رعایت شود

 

 

جعفر قادری فرماندارعجب شیردرجلسه کارگروه حفاظت از منابع آب شهرستان عجب شیر گفت: در تخصیص آب به مناطق کشاورزی انتظار داریم الگوی توزیع عادلانه آب رعایت شود.

وی تصریح کرد: با وجود خشکسالی در سال‌های اخیر اقدامات مؤثری در زمینه بهره‌برداری از منابع آب منطقه به عمل آمده و کشاورزان هم باید در مورد اصلاح الگوی مصرف و کشت توجه بیشتری داشته باشند.

فرماندار عجب شیر از کاهش ۱۰میلیون مترمکعبی ذخیره آب سد قلعه چای این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت:سال گذشته ۸/۲۷میلیون متر مکعب بود که امثال ۷/۱۷میلیون مترمکعب آب سد قلعه چای ذخیره شده است.

وی افزود: با وجود کمبود بارندگی در سال های اخیر و کاهش ذخیره سفره های آب زیرزمینی، تقاضا برای بهره برداری از منابع آبی در بخش کشاورزی افزایش داشته از این رو صرفه جویی در مصرف آب از جمله اجرای سیستم های آبیاری مدرن و کشت محصولات کم مصرف در این راستا ضروری و حیاتی است.

قادری با بیان اینکه متاسفانه طبق اعلام امور آب در سال زراعی ۲۴ میلیون متر مکعب از منابع آبی سد قلعه چای عجب شیر  برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده ، افزود: میزان ذخیره فعلی آب سد قلعه چای جوابگوی مصارف کشاورزی در این شهرستان نیستو این مقدار باید به ۲۹میلیون متر مکعب افزایش یابد.

وی رعایت الگوی کشت، اجرای طرح های آبیاری تحت فشار و طرح های نوین مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، استفاده از طرح های کارشناسی، استفاده از کنترل هوشمند و پرهیز از کشت محصولات پرمصرف را از جمله راهکارهای مدیریت منابع آبی در این بخش عنوان کرد.

دادستان عجب شیرنیز در این جلسه با اشاره به اختلافات چندین ساله بین کشاورزان چندین روستای عجب شیر در بخش مرکزی که با حضور میدانی در محل وبازدید که از وضعیت انهاراجام شده بود گفت: با توزیع عادلانه حقابه کشاورزان، درصد وقوع نزاع‌های دسته جمعی و سایر جرایم مرتبط کاهش خواهد یافت.

محمد زمانی در راستای حل مشکلات کشاورزان افزود: با اهتمام و جدیت ادارات متولی، می‌بایست کلیه انهار لایه روبی شود تا هدررفت آب کاهش یابد و سپس حقابه هر یک از روستا‌های پایین دست با نظارت دقیق عوامل اداره منابع آب توزیع شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر