امروز جمعه۴ اسفند ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹:۵۵

منتشر شده در تاریخ: ۳ آذر ,۱۳۹۵
ساعت: ۹:۲۱ ب.ظ

سيماي شهرستان عجب شير

موقعیت جغرافیایی، و سياسي  

شهرستان عجبشير با وسعتي معادل ۴۴/۷۳۸ كيلومتر مربع ۶/۱ درصد از كل مساحت استان را به خود اختصاص داده است و از اين لحاظ رتبه نوزدهم را بين شهرستانهاي استان دارا مي‌باشد و در واقع كوچكترين شهرستان استان مي‌باشد. اين شهرستان از نظر مختصات جغرافيايي در عرض شمالي ۳۷ درجه و ۲۲ دقيقه الي ۳۷ درجه و ۴۰ دقيقه و در طول شرقي ۴۵ درجه و ۲۷ دقيقه الي ۴۶ درجه و ۲۰ دقيقه و در ارتفاع ۱۳۰۰ متر از سطح درياهاي آزاد قرار گرفته است و از سمت شمال با شهرستان آذرشهر‏، از شرق با شهرستان مراغه و از جنوب با شهرستان بناب همجوار مي‌باشد.

 

وضعيت گردشگري

وجود مناطق گردشگري مصوب (بندر رحمانلو سواحل قبادلو و منطقه گردشگري قلعه چاي)از مهمترين پتانسيلهاي توسعه گردشگري شهرستان و حتر جنوب استان مي باشد.

وضعیت راه های شهرستان

وضعيت راههاي شهرستان عجب شير طول راههاي شهرستان عجب شير درصد از استان بزرگراه راه اصلي راه فرعي
كل شهرستان ۲۵۰ كيلومتر ۷٫۱% ۴۰ كيلومتر ۸ كيلومتر ۳۲ كيلومتر
روستايي ۱۷۰ كيلومتر ۶٫۱%      

از تعداد ۴۰ روستاي شهرستان ۲ روستا فاقد راه آسفالت مي باشد.

وضعیت حمل و نقل ریلی در شهرستان: 

 • تعداد ایستگاه های راه آهن در شهرستان: سه
 • فاصله مرکز شهرستان از نزدیکترین ایستگاه راه آهن و نام ایستگاه:
 • فاصله ۳   کیلومتر . نام ایستگاه:    عجب شیر
 • فاصله ۱۰   کیلومتر . نام ایستگاه:    رحمانلو
 • فاصله ۱۴   کیلومتر . نام ایستگاه:    پرویز بهمن
 • وضعيت حمل و نقل هوايي شهرستان:
 • فاصله نزدیکترین فرودگاه خارج از شهرستان با مرکز شهرستان: ۳۰ کیلومتر(فرودگاه سهند)

 

ورزش و تربيت بدني

سرانه مجموع فضاهاي ورزشي۸۱/۰متر مربع

متراژ اماكن ورزشي روباز شهري۱۳۰۰۰متر مربع

متراژ ورزشي روباز روستايي۲۴۰۰۰مترمربع

سرانه روباز شهرستان ۵۵/۰متر مربع

متراژ اماكن ورزشي سرپوشيده شهري۵۹۷۰مترمربع

متراژاماكن ورزشي سرپوشيده روستايي۱۴۰۰متر مربع

سرانه سرپوشيده شهرستان عجب شير۱۱/۰مترمربع

مجموع فضاهاي ورزشي ۴۴۳۷۰مترمربع

سرانه كلي فضاي ورزشي براي هر نفر ۶۶٫۰متر مربع در شهرستان عجب شير

 

قابليتها و امكانات

 • وجود سد قلعه چاي
 • وجود اراضي زراعي و باغي با ظرفيت بالاي توليد محصولات كشاورزي
 • وجود سه منطقه گردشگري مصوب:(بندر رحمانلو- بندر قبادلو- منطقه قلعه چاي)
 • قرار گرفتن در مسير ارتباطي شمال- جنوب و وجود ايستگاه راه آهن و امكان بارگيري و تخليه بار
 • امكان برداشت نمك از سواحل درياچه اروميه و سرمايه گذاري و سرمايه گذاري براي ايجاد صنايع مرتبط
 • وجود دو شهرك صنعتي در كنار مسير ارتباطي شمال و جنوب
 • وضعيت مناسب راههاي ارتباطي داخل شهرستان در مقايسه با شهرستانهاي ديگر
 • سابقه تاريخي غني با وجود آثار تاريخي فراوان(بيش از ۱۰۰ اثر ثبت شده تاريخي)
 • وجود صنايع مهم و مادر از جمله مجتمع هاي فولاد و امكان راه اندازي صنايع مرتبط
 • وجود معادن سيليس، آهك و آهن و… و امكان راه اندازي كارخانه توليد سيمان
 • وجود توليدات متنوع و قابل توجه باغي، صيفي‌جات و زراعي

آثار باستانی شهرستان عجب‌شیر

 

 

مسجد جامع شیرلو

مسجد جامع( شیرلو) عجب شیر با قدمت دوران صفویه بوده و با توجه به کتیبه های موجود در این مسجد تاریخ بنای آن را می توان به دوران قاجاریه نسبت داد. این مسجد تاریخی و زیبا دارای شبستانی است که از لحاظ زیبائی با مسجد جامع میدان بناب قابل مقایسه است. شبستان این مسجد دارای دیوارهای آجری و ستونهای چوبی با سرستونهای مقرنس و قطار بندی شده و سقف چوبی منقش است.

مسجد حنیفه گوراوان

مسجد حنیفه گوراوان معروف به مسجد محمد حنیفه از دیگر مساجد تاریخی و زیبای عجب شیر بوده که به هنر معماری اسلامی مزین شده و با ویژگیهای خاص و دیدنی خود در روستای گوراوان این شهرستان واقع است. این مسجد با یک طبقه پلان مستطیل به طول ‪ ۵۰متر و عرض ‪ ۳۰متر که کشیدگی آن شرقی و غربی بوده و دارای شبستان اصلی و بخش الحاقی با کاربری سرویس و آشپزخانه در ضلع غربی است. کف این بنا به دلیل رطوبتهای سطحی پنج پله بالاتر از سطح زمین قرار گرفته و تیرهای اصلی سقف به صورت یکپارچه و شرقی و غربی است. در این مسجد ‪ ۱۲ستون بکار رفته که دو ستون آن آجری با قطر نسبتا زیاد و ده ستون دیگر چوبی با سرستونهای معمولی بوده و دارای نمای آجری است.

امامزاده سیدابوالقاسم عجب‌شیر

بقعه امامزاده سید ابوالقاسم در فاصله ۲ کیلومتری شمال شهرستان عجب شیر و نزدیک قبرستان این شهر واقع شده است. قدمت بنای امامزاده سید ابوالقاسم عجب شیر با توجه به سبک و ساخت بنا ( چهار طاق ) به دوره ایلخانی می رسد. داخل بنای بقعه به شکل چلیپا و از بیرون به شکل هشت ضلعی منظم است که هر ضلع آن ، ۵۶/۳ متر طول دارد. ورودی بنا از سمت شرق است. ارتفاع باقیمانده بنا ۲۰/۲ متر است که از ۵ ردیف سنگ خوش تراش ساخته شده است. قبر امامزاده در ضلع جنوبی محوطه چلیپا شکل قرار گرفته و فاقد سنگ قبر و ضریح می باشد. طاق بنا به صورت ردیف مقرنس های تو در تو تزیین گشته و یکپارچه از قطعات کاشی های آبی و سیاه و سفید به شیوه معرق پوشیده شده است

 

 

 

جغرافیای تاریخی شهرستان عجب‌شیر

۴۷۶۹۶۰_EBuVDJoJ

طبق روایات، شهر عجب‌شیر و حومه نزدیک آن کلاً‌ بقایای شهر گمشده (شیز)، بزرگترین شهر آذربایجان در عهد اشکانیان و سامانیان است که قدما در عظمت و شکوه آن داستانها گفته‌اند. از جمله در این مورد آمده است: “دروازه غربی آن در مکان فعلی ویرانه‌های شهر باستانی (مهراب) واقع در شمال شرقی روستای آغجه‌اوبه، و دروازه شرقی در محل معروف به  مادتوپراقی (سرزمین ماد) واقع در کمره جنوبی کوه آشوروم قرار داشته است”. با این وصف طول شهر از دروازه غربی تا شرقی به ۱۰ کیلومتر می‌رسیده است. در تایید احتمالی این روایات، وجود چند پدیده باستانی و آثار حیات انسانی در فواصل نقاط یاد شده بدان قوت بیشتری می‌بخشد.

در مراجعه به سوابق تاریخی شهر به نظر می‌رسد که مقر اولیه و هسته مرکزی آن، یکی از محلات قدیمی موسوم به دیزج بوده است. این کوی امروزه با همین نام سابق (دیزه) در قسمت غربی شهر قرار دارد. معروف است که در محل ورودی آن، دروازه بزرگی بوده که شیطان تختی (تخت شیطان) نامیده می‌شد. جالب اینکه هنوز این نام مرموز را یدک می‌کشد. ظاهراً از فلسفه وجه تسمیه آن که چرا به این نام معروف گشته، روایات معقولی شایع نیست. ولی از آنجا که واژه (تخت) در تاریخ ایران ریشه عمیق و جایگاه خاص داشته است مانند تخت جمشید و تخت سلیمان، گمان می‌رود این موضع هم در گذشته کانون حوادث ناگوار و مهمی بوده که این چنین نامیده شده است. از گفته‌ها چنین بر می‌آید دیزج دارای دو کوی بوده که هر یک کلانتر و والی جداگانه‌ای داشته است. یکی موسوم به (کوهن‌دوز) و دیگری (اسکندری) نام داشته است امروزه از کویها و دژهای آن اثری باقی نمانده و معلوم نیست بدنبال چه سرنوشتی تخریب و از بین رفته است

 

جمعیت

 بر اساس آخرین سرشماری جمعیت نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۰ انجام گرفت جمیعیت شهرستان عجب‌شیر در حدود ۶۶۷۴۶ نفر بوده که ۲۶۲۸۰ نفر در شهر عجب شیر و مابقی که ۴۰۴۶۶ نفر است در مناطق روستایی زندگی می کنند

 

 

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان عجب‌شیر دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های دیزجرود غربی و خضرلو) و قلعه‌چای (شامل دهستان‌های دیزجرود شرقی و کوهستان)، یک نقطه شهری به نام عجب‌شیر و ۴۰ آبادی می‌باشد

نام بخشهای تابعه:   بخش مرکزی و بخش قلعه‌چـای

نام شهر:  یک نقطه شهری به نام عجب‌شیـر

تعداد دهستانها: ۴ واحد (دهستان دیزجرود غربی ـ دیزجرود شرقی ـ خضرلو ـ ینگجه)

تعداد روستاهای تابعه: ۴۰ روستا (بخش مرکزی دارای ۱۸ روستا ـ بخش قلعه‌چـای دارای ۲۲ روستا)

 هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۲/۸/۱۳۹۲ بنا به پیشنهاد شماره ۱٫۴٫۴۲٫۳۵۹۵۰ مورخ ۱۹/۳/۱۳۹۲ وزارت کشور به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری – مصوب ۱۳۶۳ – تصویب نمود:

اصلاحات تقسیماتی زیر در استان آذربایجان شرقی صورت می‌گیرد:

۱-روستای جوان قلعه مرکز بخش قلعه چای شهرستان عجب‌شیر به شهر تبدیل و به نام شهر جوان قلعه نامیده می‌شود.

 

 

 

 

 

جغرافیای طبیعی شهرستان عجب‌شیر

 شهرستان عجب‌شیر با مساحت ۴۴ / ۷۳۸ کیلومتر مربع از شمال به شهرستانهای اسکو و آذرشهر، از شرق به شهرستان مراغه از غرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به شهرستانهای بناب محدود است. این شهرستان در موقعیت ۳۷ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی واقع شده است.  

آب و هوا

 آب و هوای بخش‌های شرقی به علت نزدیکی به کوههای سهند در تابستان معتدل و در زمستان سرد و آب هوای بخش‌های غربی به علت نزدیکی به دریاچه ارومیه و ارتفاع کم آن در تابستان گرم و در زمستان نسبتاً سرد می‌باشد.

پوشش گیاهی

شهر عجب‌شیر در سینه جلگه حاصلخیز، روی رسوبات غنی رودخانه قلعه‌چایی، در دامنه جنوب ارتفاعات تورجان و جرئیدن از پیشکوههای توده سهند واقع شده است.

ارتفاعات

 ارتفاع این شهرستان از سطح آزاد دریافت ۷۷/۱۴۷ متر بوده و دارای زمینهای حاصلخیز و پرمحصول و مستعد کشاورزی می‌باشد و قسمتی از اراضی در نواحی دریاچه ارومیه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است. از ارتفاعات مهم این شهرستان می‌توان به کوه قوزلوجه (قزلجه) در قسمت شمال غربی به ارتفاع ۲۶۱۵ متر اشاره کرد…