شما اینجا هستید

مقالات » سه یار پادگانی
گروه : مقالات

 

 

تاریخ بشریت همواره دارای ناگفتنی هایی است که فقط فاکتور زمان می تواند پشت پرده های آن را فاش سازد.
در قاب تاریخ بعد از انقلاب ۵۷ عجب شیر،نام سه مسئول غیر بومی که از قضا محل التقاطشان مرکز آموزش ۰۳ عجب شیر میباشد بیشتر خودنمایی می کند.
حجه الاسلام علی اکبر فصیحی مسئول عقیدتی سیاسی پادگان،به واسطه ارتباطاتی که با دوستان تهران نشین و قم نشین داشت توانست به عنوان اولین امام جمعه منصوب امام(ره) درعجب شیر شود هرچند قبل از وی مرحوم حجه الاسلام شادبادی چندین بار امامت برگزاری این نماز را بر عهده داشته بود.
حضور حجه الاسلام علی اکبر فصیحی در امامت جمعه عجب شیر همزمان با بخشداری محمد علمی بود.علمی قبل از بخشداری همزمان تدریس در هنرستان و مسئولیت جهادسازندگی عجب شیر را بر عهده داشت که به واسطه حضور دوتن از همکلاسیها و همشهری هایش در فرمانداری مراغه(اسدالله میکائیلی فرماندار و ابوالقاسم شیخ الاسلامی معاون فرماندار مراغه)،وی هم ردای بخشداری بر تن کرده و به جای وی،برادر خانمش مهندس بلال(حیدر)سمرقندی مسئولیت جهاد سازندگی را بر عهده گرفته بود.
در زمان حضور حجه الاسلام فصیحی در عقیدتی سیاسی پادگان عجب شیر،پرویز آژیده به عنوان افسر وظیفه در آن مرکز مشغول خدمت نظام وظیفه بود.آژیده که مدرک لیسانس داشت بعد از انتصاب فصیحی به امامت جمعه عجب شیر،با حمایتهای وی در حالی که هنوز چند ماهی به اتمام خدمتش مانده بود به عنوان رییس اداره آموزش و پرورش عجب شیر منصوب شد.هر چند که حجه الاسلام مشکینی مدیر کل وقت آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با این انتصاب مخالف بود اما حرف،حرفِ حجه الاسلام فصیحی بود و بس.
گویا پادگان عجب شیر میخواست نقش کامل را در پازل تغییر و تحولات منطقه بازی کند چرا که عباس خورشیدی به خاطر خدمت و سکونت شوهرخواهرش در آن پادگان با دو نفر قبلی ارتباطاتی داشته و بعد از مخالفت حجه الاسلام فصیحی با بخشداری محمد علمی،عباس خورشیدی قبل از قبولی استعفای علمی،بر صندلی عالیترین مقام سیاسی بخش در محل سپاه پاسداران در بلوار شهدای فعلی جلوس نموده و محمد علمی دوباره به پایتخت آموزش و پرورش یعنی پای تخته سیاه برگشته و بعضا” راهی جبهه های جنگ هم می شد.این تغییر بی ارتباط با حضور اورنگ به جای میکائیلی در سمت فرمانداری مراغه نبود.
اما ظاهرا” اختلاف ها پایانی نداشت. برای یک نمونه به واسطه شکایتی که از یکی از طرفین به دفتر امام(ره) ارسال شده بود نماینده ای از طرف ایشان به عجب شیر آمده و در جلسه ای که در ایوان مسجد شیرلو با حضور بزرگان عجب شیر نظیر حجه الاسلام فصیحی،آژیده،خورشیدی،حجه الاسلام سید بیوک موسویان، حاج محمد قائمی،حجه الاسلام فتاح هشترودی و…به بررسی موضوع پرداخته شد و از طرف دیگر شکایتی در مورد جاده مسیر قلعه چای به غروی استاندار ارسال گردید که منجر به اعزام بازرس و نیز بازدید وی با هلیکوپتر از منطقه گردید.اما همچنان سه یار پادگانی یا نیروهای منصوب به آنها بر اریکه ی قدرت بودند تا اینکه سومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فرا رسید.
این انتخابات که در ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار گردید در حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر از شرایط خاصی برخوردار بود و ۶ نفر آقایان حجه الاسلام علي اروميان، عادل جليلي دانالو, سيد قنبر حيدري شیشوان، رضا عبدي كرده‏ده، نادر طاهري و علي‏اكبر فصيحي داوطلب نمايندگي مجلس شدند.
با توجه با نارضایتی از عملکرد حجه الاسلام علي اروميان نماینده دوره های اول و دوم،ستاره اقبال به نفع حجه الاسلام فصیحی در حال درخشیدن بود چرا که در مراغه هم وی دارای پایگاه رأی خاصی بود اما از آنجایی که انتخاباتو صندوق رأی بهترین محل برای تسویه حسابهای سیاسی می باشد،وی نتوانست علیرغم کسب رأی جالب و خیره کننده از مراغه، اکثریت عجب شیری ها را با خود همراه سازد، لذا با اینکه در اغلب شهرهاي كشور انتخابات دومرحله‏اي برگزار شد اما درحوزه مراغه و عجب شیر نتيجه انتخابات در مرحله اول مشخص گرديده و بين افراد ياد شده نادر طاهري موفق شد با کسب‌ ۲۹۱۲۵ ( ۳۶ درصد) از ۸۰۹۱۲ رأی پیروز مبارزات انتخاباتي شود و حجه الاسلام فصیحی عجب شیر را به مقصد قم ترک کرد.
با انتصاب محمود فرشیدی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،پرویز آژیده علیرغم ازدواج از خانواده ای عجب شیری، از طرف دوستِ مدیرکلِ خود به معاونت اداره کل منصوب گردیده و راهی تبریز شد و به جای وی محمدرسول ملک پور با همان سبک و سیاق سیاسی،ریاست اداره آموزش و پرورش عجب شیر را بر عهده گرفت.
اما این سه یار پادگانی،بعدا” از منظر سیاسی گرایشهای خاصی را دنبال کردند. حجه الاسلام فصیحی و پرویز آژیده همچنان با جریان اصولگرایی ارتباط داشته ولی عباس خورشیدی در اردوگاه اصلاح طلبان قرار گرفت.
حجه الاسلام فصیحی بعد از حضور در قم دارای منصب خاصی نبود تا اینکه در انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در کنار دکتر علی لاریجانی قرار گرفته و مشاور و رییس دفتر وی در قم گردید.
عباس خورشیدی هم بعد از ترکِ عجب شیر،مسئولیت بخشداری تکاب،فرمانداری نقده، ریاست دانشگاه پیام نور ارومیه و منطقه ۲ (استانهای آذربایجان غربی و شرقی)، فرمانداری مهاباد،فرمانداری تبریز و معاونت سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان غربی را تجربه نموده و هم اکنون به عنوان فرد سیاسی اصلاح طلب فعالیت می نماید.
پرویزآژیده هم بعد از مدتی فعالیت به عنوان معاون مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، مسئولیت چندانی نداشت تا اینکه در دولت محموداحمدی نژاد به عنوان رییس بنیاد نخبگان استان آذربایجان شرقی منصوب شده و سپس با معرفی محمود فرشیدی به عنوان وزیر آموزش و پرورش،معاون وزیر گردیده و بعد از تغییر فرشیدی،معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی و رییس دانشگاه تبریز بوده و سپس در دانشگاه تبریز مشغول تدریس گردید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر