شما اینجا هستید

مقالات » کیش و مات!!
گروه : مقالات

 

می توان گفت که شطرنج به ما می آموزد که ما باید برای رقابت سیاسی ، یک استراتژی مشخص با شناخت از رقیبمان داشته باشیم ! هرچند یادمان باشد که شطرنج بازی لحظه هاست ! استراتژی کلی از قبل مشخص می گردد ! ولی تصمیمات لحظه ای گرفته می شود و هیچ کس نمی تواند کل بازی را از قبل معین کند ! باید نسبت به حرکت رقیب و افکار رقیب در عین احترام با دقت و حساسیت بازی کرد و در شرایط حساس تصمیمات مهمی هم گرفت !! اساتید شطرنج بهتر می دانند که گاه شده در بازی شطرنج وزیر را قربانی کنیم تا پیاده ای به پله هشتم برسد و با همان پیاده حریف را مات کنیم .

شطرنج به ما می آموزد که باید ایمان داشته باشیم که سوارهای صادق و درستکار و معتدل همیشه حافظ ما پیاده ها هستند و به اقتضای بازی گاها خود قربانی میشوند تا پیاده ها به پله هشتم برسند .

شطرنج به ما می آموزد در دموکراسی به رقیب و افکار وی احترام بگذاریم ! فرصت دفاع به او بدهیم ! اما از استراتژی خود عقب نمی نشینیم و برای رسیدن به پیروزی تلاش خواهیم کرد !! برنده کسی است که برای حفظ و تعالی هویت جریانش ، تلاش و شایستگی بیشتری نشان بدهد .

شطرنج به ما می آموزد وقتی وارد بازی سیاسی شدیم و در یک گروه قرار گرفتیم دیگر بحث ، فردیت نیست !! در یک بازی شطرنج نمی گویند : وزیر مات کرد ! فیل مات کرد !سرباز کیش داد !!! می گویند سفید برنده شد یا سیاه برنده شد !!!! پس باید به گروه خود وفادار بمانیم وتصمیم جمعی گروه را قبول کنیم و بدانیم که در نهایت اصل استراتژی هویت جریان و خود جریان ، اقتدار حاکمیت نظام است و برنده شدن یک جناح یا یک حزب ! به معنای سرنگونی نظام نیست !! بلکه به معنای تغییر مسیر و استراتژی اجرائی در چهارچوب قوانین نظام است .

شطرنج به ما می آموزد که برای حفظ هویت خود می توانیم گامی یا حتی گامهایی عقب بگذاریم ! عقب نشینی آگاهانه در سیاست به معنای شکست نیست ! بلکه عقب نشینی اگاهانه برای حفظ هویت جریان و ساماندهی وضعیت در ان لحظه ضروری است !

بگذارید با مثالی واقعی مطلب را به پایان برسانم : بی دلیل نیست که چرچیل سیاستمداری بزرگ نام گرفته است ! چون به بازی شطرنج سیاست اشراف کامل داشته است !!! در جنگ جهانی دوم وقتی آلمان نازی به شوروی حمله می کند ، سران انگلیس خوشحال در جلسه ای در پارلمان همه با شادی از شکست شوروی می گویند و از نابودی آن بدست هیتلر ذوق زده هستند !! رای گیری می کنند تا تصمیم را نهائی کنند !! چرچیل می گوید : پیشنهاد می کنم که فعلا از مواضع اصلی خود یک گام به عقب بنشینیم و به شوروی کمک کنیم تا هیتلر را شکست دهد !!! وقتی دلیلش را می پرسند ، می گوید : شوروی رقیب ماست !!! ولی هیتلر ضد بشر است !!! پیروزی هیتلر ، یعنی نابودی بشریت !!!! ولی پیروزی شوروی ، یعنی حضور یک رقیب قوی !!! این به معنی آن است که ما تلاش بیشتری خواهیم کرد تا با پیشرفت و توسعه رقیبمان را شکست دهیم !

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر