امروز شنبه۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲:۳۷

شناسه خبر: 4723
منتشر شده در تاریخ: ۲۹ تیر ,۱۳۹۶
ساعت: ۱:۱۱ ق.ظ
گروه: یادداشت

تبریز ۲۰۱۸ و سهم عجب شیر از آن همگان بر این امر واقفند که توسعه شهری امری متوازن می باشد که بایستی در برگیرنده تمام ابعاد بوده و صِرف پیشرفت در یک منطقه و یا شهری بدون لحاظ سایر مناطق و شهرها،امری ابتر و ناقص اتفاق افتاده است. انتخاب کلانشهر تبریز به عنوان شهر نمونه […]

تبریز ۲۰۱۸ و سهم عجب شیر از آن

همگان بر این امر واقفند که توسعه شهری امری متوازن می باشد که بایستی در برگیرنده تمام ابعاد بوده و صِرف پیشرفت در یک منطقه و یا شهری بدون لحاظ سایر مناطق و شهرها،امری ابتر و ناقص اتفاق افتاده است.

انتخاب کلانشهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ فرصتی مغتنم و نقطه عطفی مهم در تاریخ این شهر و استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. در واقع این انتخاب به منزله امتیاز ویژه ای است که نصیب تبریز و به تبع آن تمام شهرهای استان شده که در صورت برنامه‌ریزی صحیح و بهره برداری مناسب توسط سایز شهرهای استان،می‌توان به رشد چشمگیر و رونق جهشی صنعت گردشگری و متعاقب آن توسعه اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی و منطقه شمال غرب کشور امیدوار بود.

تبریز در سال ۲۰۱۸ می تواند به عنوان نماینده شایسته جمهوری اسلامی ایران، بخشی از هویت ممتاز و تاریخ پر افتخار، تمدن، فرهنگ و مدنیت خود را به خوبی در معرض دید و قضاوت جهان اسلام قرار دهد.

پیشرفت تبریز پیشرفت کل ایران است و پیشرفت هر نقطه ای از ایران پیشرفت تبریز. بسیار محتمل است گردشگری که از کشور دیگر به قصد دیدن تبریز آمده از عجب شیر،مراغه، بناب، اهر و مانند آنها دیدن کند و بالعکس. با تدوین و اجرای برنامه های توسعه گردشگری تبریز با سایر شهرها،قدرت همه شهرها بصورت کانونی روی تبریز متمرکز می شود و پس از تبریز به کل استان آذربایجان شرقی.

تعداد اعضای سازمان همکاری کشورهای اسلامی ۵۷ کشور است. این یعنی اگر هر کشوری در هر سال یک نماینده داشته باشد پس از تبریز ۲۰۱۸ بیش از ۵۴ سال سایر کشورها نماینده خواهند داشت. اگر به این روال پیش برود حداقل بیش از ۵۴ سال لازم است تا فرصتی برای ایران پیش بیاید. پس می توان نتیجه گرفت فرصت تبریز ۲۰۱۸ یعنی فرصتی مناسب و ویژه برای تبریز،استان آذربایجان شرقی و ایران.

شهرستان عجب شیر به واسطه شرایط خاص خود بهتر از دیگر شهرستانهای استان می تواند از این رویداد تاریخی بهره مند گشته و استفاده لازم را بنماید.

حضور یکی از فرزندان لایق عجب شیری(دکترصادق نجفی) به عنوان شهردار کلانشهر تبریز کافی است تا نظر برنامه ریزان شهرداری تبریز نسبت به عجب شیر مثبت گشته و برنامه ای هم برای این منطقه در نظر بگیرند.به شرطی که مسئولین شهرستان عجب شیر اعم از فرمانداری،شهرداری،شورای اسلامی شهر و… تحرک لازم را داشته و از این فرصت استفاده نمایند.

اخبار مرتبط :