شما اینجا هستید

مقالات » ضرورت رعایت مسیر جزء به کل در پیشرفت و ثبات اقتصادی خانواده ها
گروه : مقالات

 

 

دکتر محمد جهانشاهی

 

در بازار و شرایط متلاطم اقتصادی فعلی و حتی در سی چهل سال گذشته، که جامعه ما هر از گاهی دچار تلاطم های اقتصادی شده و در اثر آن خیلی ها به ثروتهای عظیم و کلان رسیده اند و در مقابل خیلی ها هم دچار شکست های کوچک و بزرگ اقتصادی شده اند،

هر چند که در این فراز و نشیبهای اقتصادی ، اعتقادم این است که عموما سطح زندگی مردم ما، بعد از انقلاب حتی در شرایط بی ثباتی اقتصادی از جنبه های مختلف پیشرفت کرده است.

با اینکه گرانی و تورم سال به سال افزایشی بوده، ولی توجه و اگاهی ها و حساسیت های مردم به جنبه های اقتصادی زندگی شان و بعضا چشم هم چشمی های مان و در کنار ان ایجاد فرصتها و باز کردن فضاهای اقتصادی جامعه به روی همه مردم و تشویق به مشارکت بخش خصوصی در راه اندازی طرحها و کارخانه های مختلف تولیدی توسط دولتهای بعد انقلاب، سبب شده است که سطح رفاه و آسایش و بهداشت و سواد و اگاهی ها و توانایی ها و خود باوریها و… عموما در جامعه بالا رود.

ولی در سالهای اخیر با توجه به تحریمهای کمرشکن دشمنان و بعضی  سوء مدیریت های دولتها، زندگی های مردم دچار بحران های مالی شده که در این شرایط اگر سرپرست خانوار، خدای نکرده لحظه ای غفلت کند تبعات این بحرانها سبب ورشکستگی خانواده ها میشود‌.

در این شرایط توجه به نکات و تجربه های زیر میتواند خانواده ها را حداقل از دچار شدن به بعضی اتفاقات ناگوار اقتصادی جلوگیری کند و نجات شان دهد.‌

مسیر پیشرفت اقتصادی خانواده ها کلا از تبدیل توانایی ها و دارایی ها و کالاهای  هر چند کوچک مصرفی و روزمره به دارایی ها و کالاهای غیر مصرفی سرمایه ای میگذرد.

به این معنا که هر کس بخواهد در شرایط بی ثباتی اقتصادی،  امکانات سرمایه ای خود را حفظ کند و یا بدست آورد باید از روش تبدیل جزء به کل استفاده کند.

انسان عاقل و مقتصد در شرایط فوق اگر پس اندازی کوچکی داشته باشد که در حد خرید زمین، خونه یا مثلا مغازه ای نباشد،  بهتر است  آنرا به طلا یا مثلا ارز معتبر خارجی، تبدیل کند و اگر  طلا و ارز داشته باشد انرا تبدیل به ماشین سبک و سنگین درآمد زا کند و ماشین سبک و سنگین را به خونه و مسکن یا مغازه تبدیل میکند.‌ اینها مالکیتهای سرمایه ای هستند.‌

وقتی که به یک ثبات نسبی رسید میتواند با خیال راحت برگردد به جنبه های لوکس زندگی مثل مسافرتها ، تزئینات و دکوراسیون منزل و خواسته های بزرگ و کوچک و کوتاه و دراز مدت اعضا خانواده برسد. این مسیر را ما مسیر تبدیل جزء به کل میگوییم.

اما اگر برعکس ،انسان در زندگی عکس این مسیر را طی کند مطمئنا در شرایط بی ثباتی اقتصادی کشور ،دچار ضرر زیان و حتی از آن سخت تر ممکن است زندگی خود را ببازد و ورشکست شود.‌

یعنی انسان کل را به جزء تبدیل کند به عبارت دیگر خونه یا مغازه را بفروشد ماشین بخرد، ماشین را بفروشد طلای تزیینی بخرد و یا مثلا در بورس بکارگیرد و همینطور طلا و ماشین را بفروشد به جنبه های لوکس زندگی مثل مسافرتها و دکوراسیون خونه صرف کند، این مسیر خیلی ها را بدبخت و بیچاره کرده است. خیلی باید مواظب بود.

در این میان یک اصل وجود دارد که اگر رعایت شود خیلی از خانواده ها میتوانند از این سقوط های کوچک و بزرگ نجات پیدا کنند و اون اینکه

خونه را با خونه، باید عوض کرد ، ماشین را با ماشین، طلا را با طلا،

یعنی خونه را  با خونه عوص کردن ، همان  تبدیل به احسن کردن، همین طور ماشین و طلا را به ماشین و طلا و…تبدیل به احسن کردن

 

در آخر این یادداشت، به نکته دیگری که در شناخت و اگاهی پدیده های مختلف اجتماعی به ما کمک میکند ،میخواهم اشاره کنم و آن اینکه این بار استفاده از مسیر کل به جزء میباشد.

این نوع روش شناختی خیلی موارد به ما کمک میکند مثلا اگر بخواهیم شهر تبریز را بشناسیم و یا به کسی بشناسانیم دو راه وجود دارد

یک راه اینست که مثلا از قسمت راه آهن وارد شویم و کوچه به کوچه و محله به محله و در به در شروع کنیم به شناسایی شهر ،این روش را ما مسیر جز به کل می نامیم.

راه دیگر آنست که ما بریم بایستیم در بالای کوه عینالی و کلیت شهر تبریز را زیر نظر داشته باشیم و در آن ابتدا شنال جنوب شهر سپس بزرگراهها و میدانهای اصلی شهر و سپس خیابانهای آنرا و نهایتا محلات و کوچه ها را در ترتیب کارمون قرار دهیم. این روش را ما کل به جزء مینامیم.

روش اول از لحاظ علمی، موضعی و معادل انگلیسی آن local,  روش دوم  سراسری و معادل آن global گفته میشود.

حالا ضمن احترام به عقاید اشخاص، بنده در این نوع مسائل،  روش دوم که کل به جزء هست را بهتر میدانم.

مثال دیگر ساختار حافظه کامپیوتر هست، چنانچه میدانیم حافظه کامپیوتر ابتدائا به درایو ها تقسیم شده ، سپس کاربران آنرا به صورت فولدرها و زیر فولدرها،… و نهایتا به فایلها منجر میشود،  حالا تصور کنید یه فایلی را بخواهیم در حافظه پیدا کنیم.  ما باید مسیر کل به جز آن فایل را بدانیم و طبق آن دنبال کنیم. در صورتیکه مسیر جر به کل اصلا جواب نمیدهد.

امروز قسمتی از پزشکی مدرن مسیر کل به جز را در معاینه افراد پی میگیرند. یعنی ویژگی های کل بدن را مورد ملاحظه قرار میدهند و رفته رفته جزئی تر میکنند.

نکته اخر، ولی در اقتصاد خانواده، یادمان نرود که باید مسیر جز به کل را بپیماییم تا دچار ضرر زیان های اقتصادی نشویم.

با آرزوی سلامتی و سربلندی تان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر