شما اینجا هستید

مقالات » یاشماق
گروه : مقالات
نویسنده : سید اسلام فیاضی

اوایل حکومت رضا خان ‌وقتی لباسها و مدهای اروپایی نیامده بودند مردم برای خود پوشش و لباس خاصی که بر گرفته از فرهنگشان بود انتخاب کرده بودند که با تنوع زیستی و حیاتی هر منطقه هم منطبق بود.

دربعضی از روستاهای آذربایجان هم همین موضوع را در زندگی مردم به وفور میتوانستیم ببینیم. زنان برای پوشش خود اندازه چند برابر لباسهای امروزی پارچه استفاده می کردند.به خاطر اینکه زنان هم همراه مردان در کارهای روزمره کمک میکردند از چادر استفاده نمی کردند چون چادر دست و پایشان را میگرفت و دیگر نمی توانستند کار کنند.

(دون)،(اته ح)،(تومان)، (چارقد)،(شال)، (قوشاق)، (دولاما)، (زنگال) (پاپاخ)، (کویک)، (آرخالیخ)، (الجک) و… انواع پوشیدنی ها بود .

نوع پوشاک در زنان خیلی با نظم بود.رنگ لباس خیلی مهم بود.رنگ لباس عروس،دختر،مادران مسن،زنان جوان و…با هم فرق خیلی فرق داشت.

یک علامتی در بیشتر روستاهای آذربایجان که الان باز هم در بعضی از روستاها دیده می شود.

اگر در خانه ای دختری دم بخت باشد حتما”صبح ها جلو در خانه شان را آب پاشی کرده و‌ جارو می کند .

هر دختری که نامزد نکرده باشد(آداخلانمیب) نقاب صورتش باز است و هر بیننده ای متوجه می شود که او شریک زندگی ندارد و می تواند او را به عنوان همراه و همراز حیاتش انتخاب کند.

اگر دختری شریک زندگی اش را انتخاب کرده باشد(آداخلانیب) “یاشماق” می بندد یعنی جلو دهانش را با روسری (چارقد) می بندد و دیگران حق ندارند و نمی توانند به او نگاه کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عجب شیرنیوز | پایگاه خبری شهرستان عجبشیر