امروز سه شنبه۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۵۴:۴۸

شناسه خبر: 3762
منتشر شده در تاریخ: ۲۹ آذر ,۱۳۹۵
ساعت: ۱۱:۲۱ ب.ظ
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

اجرای طرح اخلال در جفت‌گیری بهترین روش برای مبارزه با کرم خراط است

مهندس محمودکیا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار عجب شیرنیوز با اعلام این خبر افزود به شیوه‌های مختلفی در طی سالیان گذشته از طرف جهاد کشاورزی استان با این آفت مبارزه می‌شده که هیچ‌کدام کارایی لازم را نداشتند. وی خاطرنشان کرد: از آنجا که این روش به‌عنوان بهترین شیوه کنترل آفت به روش غیرشیمیایی مطرح است […]

مهندس محمودکیا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار عجب شیرنیوز با اعلام این خبر افزود به شیوه‌های مختلفی در طی سالیان گذشته از طرف جهاد کشاورزی استان با این آفت مبارزه می‌شده که هیچ‌کدام کارایی لازم را نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که این روش به‌عنوان بهترین شیوه کنترل آفت به روش غیرشیمیایی مطرح است و کمترین صدمه را به اکوسیستم کشاورزی وارد می‌کند می‌تواند به‌عنوان روش سالم و مفید در کنترل این آفت در سطح وسیع مورد استفاده قرار گیرد.

75_big

مدیر حفظ نباتات استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در این روش با استفاده از مفتول‌های ۱۵ سانتی‌متری آغشته به فرمون پروانه چوب‌خوار گردو که به تعداد ۳۰۰ عدد در هکتار روی درختان نصب می‌شود، محیط باغ اشباع از فرمون جنسی حشره شده و حشرات نر در جفت‌یابی دچار مشکل می‌شوند و حشرات ماده تخم‌های نابارور تولید می‌کنند و در نتیجه از این تخم‌ها لاروی به‌وجود نمی‌آید که قادر به آلودگی سرشاخه‌های گردو باشد.

محمودکیا تصریح کرد: امید است با اجرای این طرح در سال‌های آینده در شهرستان عجب شیر و سایر مناطق گردوکاری استان شاهد کاهش چشمگیر خسارت این آفت در باغ‌های گردوی استان باشیم.

وی در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه اجرای این تیپ روش‌های مبارزه برای حصول نتیجه مطلوب نیاز به تکرار چندین ساله در مناطق دارد.