امروز سه شنبه۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۹:۵۸

شناسه خبر: 2484
منتشر شده در تاریخ: ۱۸ آذر ,۱۳۹۴
ساعت: ۴:۳۲ ب.ظ
گروه: کل اخبار

سعید محمدی : واژه دانشجو، به اندازه کرامت و تقدسش، وسیع و پردامنه است. بسم الله الرحمن الرحیم واژه دانشجو، به اندازه کرامت و تقدسش، وسیع و پردامنه است. آن‌قدر پر افق که هرگاه به هر سوى کرانه‌اش انگشتى اشاره بریم، نسیمى تازه از معنا مى‌یابیم.  دانشجو و دانشگاه از مقدّس‌ترین واژه‌هایی است که می‌توان […]

814437271_111358

سعید محمدی :

واژه دانشجو، به اندازه کرامت و تقدسش، وسیع و پردامنه است.

بسم الله الرحمن الرحیم
واژه دانشجو، به اندازه کرامت و تقدسش، وسیع و پردامنه است. آن‌قدر پر افق که هرگاه به هر سوى کرانه‌اش انگشتى اشاره بریم، نسیمى تازه از معنا مى‌یابیم.  دانشجو و دانشگاه از مقدّس‌ترین واژه‌هایی است که می‌توان در فرهنگ اسلامی سراغ گرفت. اسلام دینی است که درس خواندن را فریضه می‌داند و به عالمان واندیشمندان مباهات می‌کند و به تقدیس محیط‌های علمی می‌پردازد و لزوم توجه و پاسداری از آن را به همگان گوشزد می‌کند و شروطی را برای نیل به سعادت حقیقی بیان می‌دارد که تحقق آن در محیط‌های علمی و آموزشی، تجلّی دانشگاه اسلامی را نوید می‌دهد و ترک آن موجب خسران و انحراف در مراکز آموزشی خواهد شد.
امروز روز انسانهای فرهیخته و بالنده، روز اندیشه های ناب و روز گسستگی جهل ها و نابخردی ها است امروز روزی است که دانش دوستان با دستان مهربانو اندیشه های ناب شان از دوستی ها سخن خواهند گفت ، از عشق ها ، از زیبایی ها. امروز روز دانشجواست ؛ روز حقیقتی که دوستدار روشنایی است. علت عدم فراموشی آن ریشه های عمیق این نامگذاری است.
رژیم پهلوى پس از کودتاى ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، خود را بیش از پیش نیازمند آغوش گرم امریکا مى‌دید. در ادامه این روند، سفر نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت امریکا به ایران در هفده آذر ۱۳۳۲ برنامه‌ریزى شد. تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران، به عنوان اعتراض به این سفر، از روز چهاردهم آذر آغاز گردید. در گرماگرم غارت سرمایه‌هاى ملى، فرهنگى، مادى و مذهبى از سوى امریکاییان، چه کسانى جز فرزندان فرهیخته ایران مى‌توانستند این آگاهى را به ملت خود اعلام دارند؟
در روز هفده آذر هم‌زمان با ورود نیکسون به تهران، تمام دانشگاه‌هاى پایتخت در اعتصاب کامل به سر مى‌بردند. وقتى نیکسون براى دریافت دکتراى افتخارى حقوق در دانشکده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران حاضر شد، یکی از مطبوعات در سرمقاله خود ورود او را مورد اعتراض قرارداد.
خون سه جوان آزادى‌خواه ایرانى است که نام دانشجو را در شانزدهم آذرماه هر سال بر خاطره ها نقش مى‌زند. خبر واقعه ۱۶ آذر و کشته شدن دانشجویان، به سرعت در سراسر جهان انتشار یافت و بسیاری از دانشگاه‌های اروپا و آمریکا، با دانشگاه تهران ابراز همدردی کردند.بر همین اساس، ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به نام روز مقاومت تاریخی، در تاریخ دانشگاه تهران ثبت شد.
مقام معظم رهبرى نیز بر این عمل دانشجویان مهر تأیید مى‌زند: «هنگامى که به نام دانشجوى شهید مى‌رسیم، این یقین در ما پدید مى‌آید که پذیرش شهادت و اقدام به جهادى که بدان منتهى شده، از سر خودآگاهى و با اراده روشن‌بینانه بوده است و این ارزش عمل را مضاعف مى‌کند و بدین دلیل است که دانشجویان شهید که در شمار سرآمدان ایمان و ایثار آگاهانه بوده‌اند، ستارگان همیشه درخشانى هستند که هر جویاى حقیقت مى‌تواند راه خویش را با آنان بیابد »
دانشجو به عنوان قشر باسواد و فرهنگى جامعه، افزون بر شخصیت اجتماعى خود، الگوى رفتار و تفکر دیگران است. فرا رسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو فرصتی دوباره برای بررسی هویت تاریخی و رسالت ملی و دینی دانشجو، فرا روی ما قرار می گیرد .ضمن بزرگداشت یادو خاطره شهیدان دانشجو این روز را به همه دانشجویان همیشه سربلند کشورمان تبریک می گویم.
ساختن شهری آباد و سالم نیازمند مشارکت همه اقشار به ویژه دانشجویان شهرستان مراغه و عجب شیر می باشد دانشجویانی که با بصیرت مد نظر مقام معظم رهبری و تدبیر و اعتدال مورد نظر ریاست محترم جمهوری خود را برای پذیرفتن مسئولیتهای بزرگ ملی و منطقه ای آماده می نمایند.
دانشجوی امروزمسئولیت سنگین حلقه اتصال قشر فرهیخته و روشنفکر جامعه با متن جامعه را دارد و تدبیر و روشنفکری دانشجوی امروز می تواند این اتصال و بنیان مرصوص را محکمتر نماید.