امروز دوشنبه۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴:۲۳

شناسه خبر: 1665
منتشر شده در تاریخ: ۱۱ شهریور ,۱۳۹۴
ساعت: ۷:۵۴ ب.ظ
گروه: یادداشت

اگر نماينده مجلس يا فرماندار شهرستان ملكان بودم! سياوش عينالو ۱-      چند هزار جوان و غيرجوان بيكار در شهرستان ملكان وجود دارد كه اكثريت آنها داراي مدرك دانشگاهي هستند و بالاجبار در شغل هاي كاذب مشغول شده و يا بيكار هستند اگر نماينده مجلس و يا فرماندار ملكان بودم فكري به اين بيكاران […]

اگر نماينده مجلس يا فرماندار شهرستان ملكان بودم!
سياوش عينالو

۱-      چند هزار جوان و غيرجوان بيكار در شهرستان ملكان وجود دارد كه اكثريت آنها داراي مدرك دانشگاهي هستند و بالاجبار در شغل هاي كاذب مشغول شده و يا بيكار هستند اگر نماينده مجلس و يا فرماندار ملكان بودم فكري به اين بيكاران مي كردم و اگر هم در دستگاههاي دولتي نمي توانستم همه آنها را جذب كار كنم لااقل با جذب سرمايه گذار و ايجاد كارخانجات و صنايع تبديلي بخصوص در حوزه لبنيات و گوجه فرنگي و انگور كه عمده محصول منطقه هستند در جهت اشتغال آنها اقدام مي كردم.
۲-      كارخانه ذوب آهن ملكان چند ماهي است كه تعطيل شده و ۸۰ كارگر آن به خيل عظيم بيكاران منطقه افزوده شده اند اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم اولويت كاري خود را در جهت بازگشايي مجدد آن بكار مي گرفتم.
۳-      سالانه ۲۵۰ هزار تن انگور از ۱۱ هزار هكتار از تاكستانهاي ملكان بدست مي آيد و قريب به اتفاق مردم ملكان از راه فروش انگور و كشمش امرار معاش مي كنند اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم از برگزاري جشنواره هاي متعددي كه در شهرهاي مختلف از محصولات و سوغات بومي خود انجام مي گيرد تقليد مي كردم و ضمن برگزاري جشنواره انگور در سطح كشوري و دعوت از تاجران ، در خصوص بازاريابي يا خريد تضميني اين محصول اقدام مي كردم تا فردا كه فصل برداشت رسيد باغدار بيچاره طبق سنوات سالهاي قبل مجبور نباشد محصول خود را مفت و مجاني تحويل دلالان و واسطه ها كند!
۴-      ملكان بعنوان تنها شهر فاقد ترمينال مسافربري در سطح استان و حتي كشور مطرح بوده و اهالي اين شهرستان ۱۱۰ هزار نفري مجبورند جهت عزيمت به شهرهاي تبريز و تهران و ساير شهرها از امتداد جاده ترانزيتي ملكان – بناب و مياندواب استفاده كنند تا بلكه از يكي از شهرها اتوبوس و ميني بوسي بيايد و آنها را سوار كند اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم با همكاري شوراي شهر و شهرداري اقدام به تاسيس ترمينال مسافربري مي كردم تا عزت مردم قدرشناس و محروم ملكان بيش از اين در وسايط نقليه شهرهاي همجوار خدشه دار نگردد.
۵-      درب تنها سينماي ملكان سالهاست بسته شده و مراكز فرهنگي و هنري در اين شهرستان وجود ندارد اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم اقدام به ايجاد مجتمع سينمايي و فرهنگي در اين شهر مي كردم.
۶-      با گذشت حدود ۵  سال از تكميل شدن، تنها سيلوي ۱۲هزار تني ملكان همچنان بهره برداري نشده و متاسفانه بلا استفاده رها شده است. اين سيلو كه عمليات اجرايي آن از سال ۸۵ توسط وزارت مسكن و شهرسازي وقت آغاز شده بود در سال ۹۰ تكميل و آماده بهره برداري شده است  ولي متاسفانه عليرغم گذشت ۵ سال  و هزينه ۱۴ ميليارد ريالي بودجه از جيب بيت المال هنوز بلااستفاده مانده است اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم سريعا در جهت راه اندازي اين سيلو و پايان بخشيدن به انتظار چندين ساله زارعين ملكاني اقدام مي كردم.
۷-      تنها كشتارگاه دام شهرستان ملكان حدود ۳ سال است تعطيل شده  و تاكنون هيچ اقدامي در جهت تغيير آن به صنعتي و يا نيمه صنعتي و يا احداث كشتارگاه صنعتي در نقطه اي ديگر اين شهرستان نشده است از اين رو قصابان ملكاني مجبورند روزانه با طي ۴۰ كيلومتر مسافت به مراغه و ۲۵ كيلومتر به بناب گوشت مورد نياز اين شهرستان را از شهرهاي بناب و مراغه تامين كنند اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم در جهت احداث كشتارگاه جديد توسط بخش خصوصي يا دولتي و يا بازگشايي كشتارگاه قبلي اقدام مي كردم.
۸-      طي روزهاي گذشته پخش شايعاتي در خصوص انتقال خط تلفني ۱۱۵ اورژانس ملكان به مركز اورژانس بناب  باعث بروز نگراني هايي در بين مردم شده است اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم در خصوص علت اين امر پيگيري مي كردم.
۹-      حدود ۱۰ سالي هست كه  اجراي طرح آب و فاضلاب شهر ملكان كلنگ زني و آغاز شده ولي متاسفانه تاكنون حركت لاك پشتي داشته است! اين طرح در طول سال چند مرتبه آغاز و دوباره متوقف مي شود و حفاري و كنده كاري هاي انجام شده نيز هر از گاهي افكار عمومي را به كندي طرح سوق مي دهد حركت لاك پشتي طرح فاضلاب شهري ملكان كه ۱۰ سال به طور متناوب ادامه يافته باعث انتقادات و گلايه هاي مردم شهرستان ملكان شده است اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم در خصوص علت تاخير و حركت لاك پشتي اين طرح تلاش مي كردم.
۱۰-     و بالاخره اگر نماينده مجلس يا فرماندار ملكان بودم مسئولان كارا و مردمي انتخاب مي كردم و در جهت توسعه و عمران منطقه و رفاه و آسايش مردم باوفا و قدرشناس ملكان دهها كار و تلاش و خدمت ديگري انجام مي دادم!