امروز شنبه۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۷:۵۷

شناسه خبر: 1134
منتشر شده در تاریخ: ۲۸ اسفند ,۱۳۸۶
ساعت: ۷:۵۹ ب.ظ
گروه: کل اخبار

  مقدمه اگر نگاهی به فرهنگ آذربایجان بیاندازیم برای اکثر ایام و فصول سال مراسمات مختلفی می بینیم، که این نیز نشان بارز از فرهنگ غنی و قدرتمند آذربایجان می باشد. برای آشنایی با بیشتر این مراسمات و شناخت مناسبتهای مختلف آذربایجان، علاوه بر میراث مکتوب، فولکولور یا فرهنگ شفاهی آذربایجان نیز کمک شایانی به […]

 

مقدمه

اگر نگاهی به فرهنگ آذربایجان بیاندازیم برای اکثر ایام و فصول سال مراسمات مختلفی می بینیم، که این نیز نشان بارز از فرهنگ غنی و قدرتمند آذربایجان می باشد.

برای آشنایی با بیشتر این مراسمات و شناخت مناسبتهای مختلف آذربایجان، علاوه بر میراث مکتوب، فولکولور یا فرهنگ شفاهی آذربایجان نیز کمک شایانی به ما می کند.

یکی از این مناسبتها، مراسمات مربوط به چهارشنبه های آخر سال می باشد که مقدمه ای تلقی می شوند برای مراسمات تحویل سال جدید.

عده ای برآنند که چهار بودن چهارشنبه های آخر سال به نوعی با فرضیه فیثاغورس مربوط می باشند. چرا که وی عدد چهار را اصل و ریشه طبیعت جاودان می داند. لذا بنا به اعتقاد اینها، عدد چهار در این آیین چهار وجه دارد که اولین آن منسوب به باد و در آن نیز باد می آید. دومین خاک، سومین آتش و سرانجام آب که در این زمان از یخ بستن خاک کاسته می شود و زمین نفس می کشد. تاریخ  ما تورکها، فلسفه هر یک از ایام را به خوبی برای ما روشن می سازد و رابطه و احترام نیاکانمان را به طبیعت نشان می دهد. به همین خاطر نیز حتی ساعتهای مختلف روز نیز برای خود دارای جایگاه مخصوصی می باشند. و مراسمات این ایام – نوروز – فلسفه های خاص خود را دارند که درک آنها نیاز به تدقیق در میراث معنوی به جا مانده از نیاکانمان دارد. در این مقال مختصری در مورد مراسمات مربوط به چهارشنبه های آخر سال ذکر می شود.

 

 

 

۱-  “سور” در زبان  تورکی به معنای شادی، سرور، گذراندن روزگار به خوبی می باشد.

 

 

 

 

چهارشنبه های آخر سال را به ترتیب با اسامی چهار عنصر طبیعی مشخص کرد ه اند که عبارتند از: “سو چرشنبه سی” (چهارشنبه آب) ، “اود چرشنبه سی” (چهارشنبه آتش) ، “یئل چرشنبه سی” (چهارشنبه باد) و “توپراق چرشنبه سی” (چهارشنبه خاک) که به اسامی دیگری نیز مانند: “سور چرشنبه سی” (چهارشنبه سوری)، ” “لوطی چرشنبه سی” (چهارشنبه لوطی) معروف می باشد.

 

 

 

 

به باور و اعتقاد نیاکان ما، “یئل، اود و سو” به مهمانی توپراق می روند و در معبد توپراق جمع می شوند و روزهای سخت، زمستانی را که توام با قحطی و فلاکت و سختی بوده است بر  او عرضه می دارند و الهه توپراق را به بیداری دعوت می کنند و این چهار الهه دست در دست همدیگر با خواندن این شعر:

 

سو گلدی ها، اود گلدی ها، یئل گلدی

 

 

آب آمد، آتش آمد، باد آمد

 

تزه عؤمور – تزه تاخیل ایل گلدی

 

 

عمر تازه، روییدنی و سال تازه اومد

اخبار مرتبط :
 1. علي طايي گفت:

  سلاممممممممممممم دوست عزيز

  رد مي شدم گفتم به رسم ادب سلام و نظري داده باشم و خوشحال شدم از ديدارت

  اگر منت گذاشتي سر زدي نظر علني بزار تا ديگران هم ببینن

  موقع نظر دادن حتما آدرس وبلاگت رو بزاربرام تا دوباره مزاحمت بشم

  جواب همه نظرات رو توي وب ميزارم

  توي اولين لينک پيوندهاي وبلاگم يه وبلاگ زدم بنام لينکستان که فقطططط آدرس وبلاگ و سايت هست

  فداي محبتت

  يه ايران …………………………….. يه مرکزي …………………………….. يه اراک

 2. mohsen گفت:

  سلام و خسته نباشيد وبلاگ جالبي و پرمحتواي داري خوشحال ميشم به سايت من هم يه سري بزني منتظر بازديدتم در ضمن من رو با نام بزرگترين سايت تفريحي و دانلود لينک کن